top of page

Kişisel Gelişim Yolculuğuna Hazır Mısın?

Güncelleme tarihi: 20 Nis


Yeni bir yolculuk. Kisisel Gelisim, Yoga, Meditasyon, Degisim, Dönüsüm, Kharamanin Yolculugu


Herkese merhaba! Hayatın bir film olduğunu ve bizlerin de bu filmin başrolleri olduğunu ifade ettiğim “Rol Arkadaşım Olur musun?” adlı kitabım çıkalı neredeyse iki yıl oldu. Yazarlık yolculuğumda, kendimi rol aldığı filmin senaryosunda karşısına neyin çıkacağından habersiz, maceraya atılmış bir kahraman gibi hissediyorum. Hikâye ilerledikçe sürece dahil olan yepyeni insanlar ve bu insanların açtığı yepyeni kapılar ile karşılaşmanız mümkün Arda’nın senaryosunda. Her kapısı farklı bir dünyaya açılan fantastik bir film benimkisi…Kitabım da ifade ettiğim gibi her birimiz kendi filmimizin başrolü ve kahramanıyız. Aşk’tan, evliliğe, kariyer hayatından, kişisel gelişime ve nihayetinde ruhsal yükseliş sürecine her anlamda bir değişim ve dönüşüm yolculuğu yaşıyoruz. Blogumda, sizlerle yaşamın her alanına dokunduğumuz, Hindistan’dan Çine, Tayland’dan İtalya’ya kadar değişik kültürler ve öğretilerden aldığım eğitimler ile sinema, oyunculuk, yaratıcı drama, alanında aldığım eğitimlerden harmanladığım bilgileri paylaşacağım.


Antik zamanlardan bugüne insanoğlu hep arayışta olduğu bir yolculuğa çıkmıştır. Mitolojilerden, destanlara, dini söylencelere kadar her coğrafyada hangi ırk, din, mezhepten olursa olsun gerçekleştirilmesi zor bir görevin peşinde uzun bir yolculuk yapan, değişik sınavlardan geçen sıradan ya da doğa üstü güçlere sahip kahramanların hikayelerini okumuşuzdur. Bu kahramanların isimleri, dinleri, kültürleri, coğrafyaları farklı olmasına rağmen serüvenlerinde geçtikleri yollar ortaktır ve benzer semboller ile donatılmıştır. İşte biz bu yolculuğa “Kahramanın Yolculuğu” adını veriyoruz.


Modern dünyamızın destanlarının yazıldığı sinema filmleri ve film tadında yapılan inanılmaz sürükleyici dizilerde de bu kavramı ve sembollerini görebiliriz. Amacı ister aşk, isterse iş ya da dünyayı kurtarmak olsun her daim belirli bir ihtiyacını karşılayacak, arzularının peşinde sınavlarla dolu içsel ya da dışsal bir yolculuğa çıkan karakterin hikayesini izleriz. Truva filminde Aşil “ölümsüzlüğü” ister, Titanik filminde Rose kendi özgürlüğünün “gerçek aşkın” peşindedir. Matrix’de ise Neo, “gerçeği” yani “kendini” aramaktadır.


Ben neyi arıyorum, gerçeği aramak nedir, neden aramalıyım, ihtiyaçlarımı karşılamak adına beni bitmek tükenmek bilmeyen koşturmacalarla, arzularımın peşinde yorgun düşüren arayışın esas sebebi ne olabilir diye kendimize hiç sorduk mu?


Sonunda mutluluğa ve tatmine ulaşacağımız ümidiyle gerçeği birçok farklı formda aradık durduk. Hedefimize ulaştığımız da ise mutluluğun ve ulaştığımız hedefin sağladığı tatminin kalıcı olmadığı gerçeği ile yüzleştik. İsteklerimizi elde ettiğimizde kısa süreli mutluluk yaşamamıza rağmen bir süre sonra onun bize getirdiği mutsuzluğu tatmaya başladık.


İyi bir üniversiteye girmenin yeterli olduğunu, üniversite sonrası doğru bir işin ya da evliliğin, sonra çocuğun her daim bize mutluluk getireceğini ve bu arayışı bitireceğine inandık. Peki tüm bunlar mutluluk versin veya vermesin bizi gerçek tatmine ulaştırabildi mi? Bizi tatmine ulaştıracak olan bunlar değil ise orada bir yerlerde bizi tatmine ulaştıracak şey ne ise onu bulmamızı sağlayacak gerçek bir arayış yolculuğuna çıkmamız gerekmez mi sevgili kahraman?Dünyamız hızla değişmekte ve gelişmekte. Bizler bu değişime ayak uydurmakta zorlanmaktayız. Eskiden on yıllar süren bu değişim, gittikçe günlerle ifade edilir bir hal almış durumda. Dün filmlerde izlediğimiz teknolojiler bugün ellerimizin altında modası her an geçecek bir telefon ya da i-pad olarak kendini ifade etmektedir. Tüm bu ekonomik, teknolojik, maddi değişimlerin yanında insanoğlunun duygusal ve psikolojik gelişimi ne aşamada diye sorduğumuzda ise ileriye doğru olumlu bir gelişim sergilediğimizden söz etmemiz mümkün mü? Sormadan edemiyorum. Güvenlik ihtiyacı içinde, bizi koruyabileceğini düşündüğümüz maddi dünyanın kağıttan kalelerini inşa etmek ile o kadar meşgulüz ki, kendimize yeterli vakit ayıramıyoruz. Dışımızdaki tehlike dikkatimizi çekerek hedefi şaşırtan bir düşman gibi gerçeği aramamız gereken asıl yere bakmamızı engellemektedir.


Bu yer neresidir? Düşman nerededir? Sonraki yazılarımızla tüm bu soruların cevaplarını aldığımız bir yolculuğa çıkacağız.


Maceraya hazır mısın sevgili kahraman?

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page